VDU menų galerija „101“

Sovietmečio meno tyrimai

„Sovietmečio meno tyrimai“ - tai bendradarbiaujant su Nacionaliniu M.K. Čiurlionio dailės muziejumi, 2009-2010 metais vykdytas projektas, kurio tikslas – sujungti meno institucijų pajėgas plėtojant sovietmečio kultūros ir meno tyrimus, skatinti visuomenės domėjimąsi meno istorija, sovietmečio kultūros palikimu.
Projekto pobūdis – ne muziejinėje aplinkoje parodyti žinomų Lietuvos menininkų sovietmečiu sukurtus darbus ir tipiškus šio laikotarpio kūrinius, kurių nemato muziejaus lankytojai (esančius saugyklose). 
 
Keletas akimirkų iš paskaitų:
 
VDU menų fakulteto magistrantė Lina Baltutytė pranešime „Kičas sovietmečio mene“ apžvelgė kičo, kaip meninio reiškinio sklaidą sovietmečio mene ir kasdieniniame gyvenime. Temai atskleisti pasirinktas tapytojo Raimundo Sližio (1952 –2008) paveikslas „Dvi figūros ant sofkos prie divono“ (1981), vaizduojantis snobiškus personažus jų miesčioniškoje aplinkoje.
 
Dr. Linara Dovydaitytė pristatė Kosto Dereškevičiaus paveikslą „Mergina užmiestyje“ (1975) ir skaitė pranešimą „Fantazijos apie lytį: feministinė sovietmečio dailės interpretacija“. Pranešime buvo kalbėta apie lyčių politiką sovietmečio visuomenėje, moteriškumo reprezentacijas lietuvių dailėje ir naują moters vaizdinio tipą, kurį į „sąstingio“ kultūrą įvedė vienas svarbiausių Lietuvos tapytojų, aktyvus XX a. aštuntojo devintojo dešimtmečio dailės gyvenimo dalyvis Kostas Dereškevičius.